Trwa ładowanie proszę czekać ...

Symptomy cukrzycy u kota

15 sierpnia 2016

Występowanie cukrzycy u kotów jest niemalże tak samo popularne, jak u ludzi, dlatego jeśli weterynarz powiadomi nad o smutnej diagnozie należy zrobić wszystko, by jak najlepiej zadbać o swojego pupila. Nie obędzie się tutaj bez zmiany nawyków żywieniowych i bacznej kontroli właściciela co do zachowań i samopoczucia zwierzęcia.

Zanim jednak zaczniemy leczyć kota, powinniśmy wiedzieć, czym objawia się choroba

Do symptomów najczęściej występujących przy cukrzycy zalicza się przede wszystkim:

- częste wydalanie moczu,

- wzrost pragnienia,

- spadki lub wzrost wagi,

- podniesienie apetytu lub jego zanik,

- dolegliwości pokarmowe (wymioty, biegunka),

- zanik mięśni grzbietowych,

- występowanie tłustego łupieżu na sierści,

- obrzęk organów wewnętrznych (wątroba, nerki).

W jaki sposób zdiagnozować cukrzycę u kota?

Właściciele powinni mieć świadomość, ze zdiagnozowanie cukrzycy u kota, zwłaszcza w początkowych jej fazach będzie niemożliwe bez jego pomocy. Początkowo, symptomy mogą wskazywać bowiem na wiele chorób, jak chociażby alergia pokarmowa, zatrucie czy stres. Jeśli zatem obserwujemy zmiany w zachowaniu pupila, powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty weterynarza, który zleci badania laboratoryjne krwi, RTG oraz USG. Przy wnikliwej obserwacji posiłków zwierzęcia oraz kontrolowaniu, czy pozostali domownicy nie dają mu „pod stołem” smakołyków łatwo dowiedzieć się, czy produkty bogate w węglowodany powodują złe samopoczucie zwierzęcia.

W jaki sposób leczyć cukrzycę u kotów?

Na początku, właściciele których kociaki zachorują, muszą zdawać sobie sprawę, że całkowite wyleczenie nie jest możliwe, gdyż cukrzyca jest nieuleczalna. Odpowiednia dieta i leczenie może jednak mocno wpłynąć na wydłużenie życia zwierzaka i poprawę jego jakości. Podstawą jest regularne podawanie zwierzęciu insuliny, której dawki powinny być ustalone z lekarzem weterynarii. Właściciel powinien także zwracać uwagę na jadłospis zwierzęcia. Warto ustalić stałe pory karmienia, gdyż wpłynie to pozytywnie na zachowanie bezpiecznego poziomu glukozy we krwi. Powinno się także ograniczyć karmy miękkie i wilgotne, bogate w węglowodany. Zamiast tego, warto podawać mu jedzenie o odpowiedniej wartości energetycznej, o wysokiej ilości białka, które nie będzie ciężkostrawne dla organizmu.