Skip to content
  • Tresura psa
  • Karanie i nagradzanie psa
  • Opieka nad psem

Redakcja

redakcja@petsupport.pl

PET SUPPORT
  • Tresura psa
  • Karanie i nagradzanie psa
  • Opieka nad psem
Opieka nad psem

Linienie psa – czy można zapobiegać wypadaniu sierści u psa?

On 27 stycznia, 2022 by master

Linienie to “problem”, który dotyka większości psów. Jest to zupełnie naturalny proces, który przechodzi nasz pupil – sierść, która to dorasta do pewnego etapu wypada, a jej miejsce zastępuje nowa. Nie dla każdego właściciela jest to komfortowa sytuacja, stąd wielu psich sympatyków wybiera te rasy, u których problem ten nie występuje, bądź nie jest tak intensywny. Ale co, jeśli sympatyzujemy akurat z taką rasą, która boryka się z tym problemem? Pozostaje nam uporać się z owym procesem na tyle, na ile jesteśmy w stanie.

Dlaczego i w jakich miesiącach pies linieje?

Jak wspominaliśmy wcześniej, linienie to naturalny proces dotyczący tych ras psów, które mają normalny typ sierści, a nie taką, która w swojej strukturze przypomina ludzki włos. Sierść naszego psa rośnie do pewnego etapu, a następne starzeje się, obumiera i wypada, aby zastąpić ją mogła nowa warstwa lśniącego włosia. Najczęściej obserwuje się ten cykl dwa razy w roku – w miesiącach jesiennych oraz wiosną, gdy nasz pupil przybiera nową sierść, aby dostosować się do panujących na zewnątrz i wewnątrz temperatur.

Kiedy pies linieje?

Proces ten intensywnie możemy zaobserwować to zjawisko u psów mieszkających na zewnątrz, które to posiadają podszerstek. Psy te w okresie wiosennym przechodzą zmianę sierści szczególnie mocno, ponieważ zrzucają z siebie gęstą, zimową okrywę, która chroni je przed niskimi temperaturami. Mniej zauważalne jest linienie u psa mieszkającego w domu jednak, gdy temperatury na zewnątrz są bardzo niskie, a w pomieszczaniach panuje ciepło, psy te również intensywnie zmieniają swoją sierść.

Domowe sposoby na linienie psa

Podstawą jest nastawienie – trzeba się z tym pogodzić i przyzwyczaić, ponieważ ten proces będzie nam towarzyszył przez całe życie naszego pupila. Pamiętajmy przede wszystkim o wyczesywaniu takich psów, szczególnie tych, które posiadają podszerstek. Dzięki temu usuniemy martwe włosie zanim wyląduje ono na naszych meblach i odzieży. Możemy także odpowiednio zmodyfikować dietę naszego czworonoga. Zadbajmy o to, aby karma, która spożywa była odpowiedniej jakości, była bogata w składniki pochodzenia zwierzęcego, białko i nie zawierała niepotrzebnych dodatków. Możemy do karmy dodawać kilka kropel oleju z łososia, jednak pamiętajmy, aby przechowywać go w chłodnym, ciemnym miejscu, w butelce z ciemnego szkła, aby nie stracił swoich odżywczych właściwości. Pamiętajmy również, aby zadbać o odpowiednie warunki, w których mieszka nasz pupil. Duże wahania temperatur wpływają na linienie, warto zatem ograniczyć ogrzewanie naszego mieszkania tak, aby temperatura oscylowała na poziomie 18-21 stopni Celsjusza.

Linienie u szczeniaka

Bardzo istotne jest także przyzwyczajanie do tego naszego psa już od szczenięcia. Ważne jest, aby czesanie kojarzyło mu się z czymś zwyczajnym, a nie kara i nieprzyjemnością. W sklepach zoologicznych możemy zakupić specjalne szczotki dostosowane do sierści, jaką posiada nasz pupil.

Preparaty na linienie psa

W przypadku nadmiernego gubienia sierści możemy również wprowadzić suplementację naszego czworonoga gotowymi preparatami, które to zwykle zawierają drożdże, algi, czy też nienasycone kwasy tłuszczowe. Można je dostać w większości sklepów zoologicznych, jednak jeżeli nie jesteśmy pewni co zastosować w przypadku naszego czworonoga, zalecamy wizytę weterynaryjną.

Psy z włosami zamiast sierści

Takie psy nie gubią sierści, ale pamiętajmy, że ich włosy wymagają regularnego podcinania i częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Pamiętajmy o wyczesywaniu naszego czworonoga, nie tylko po to, aby jego włosy nie były splątane, ale również by wyczesać z nich zanieczyszczenia, pyłki traw, kurz.

Pamiętajmy również o kąpieli i stosowaniu właściwych kosmetyków. Możemy też skorzystać z usług psiego fryzjera, który zapewne nam pokaże i doradzi, jak odpowiednio dbać o takiego psa w warunkach domowych. Zaleca się stosowanie nożyczek, ponieważ maszynka pogarsza jakość włosa i powoduje konieczność częstszego wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych.

Partnerem wpisu jest wyszukiwarka hodowli psów rasowych w Polsce i na świecie.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

  • Digital Twin
  • Nestlé Purina PetCare rusza z usługą bezpłatnych teleporad dla opiekunów zwierząt domowych
  • Linienie psa – czy można zapobiegać wypadaniu sierści u psa?
  • Olejek CBD dla zwierząt
  • Jak wytresować psa?

Kategorie

  • Karanie i nagradzanie psa
  • Opieka nad psem
  • Tresura psa

Kontakt

redakcja@petsupport.pl

Redakcja

redakcja@petsupport.pl

Copyright PET SUPPORT 2023 | Theme by ThemeinProgress | Proudly powered by WordPress