Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co warto wiedzieć o kociej cukrzycy

15 sierpnia 2016

Podobnie, jak u ludzi, cukrzyca u kociaków stanowi schorzenie, które w pewnym stopniu można zaleczyć lub przynajmniej zahamować dalszy rozwój dolegliwości. Właściciele chorych kotków muszą sobie jednak zdawać sprawę, że podstawą zdrowia pupila będzie ścisła kontrola posiłków, konsultacje z weterynarzem.

Co warto wiedzieć o kociej cukrzycy?

Prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę wysokie jest u wszystkich kotów, niezależnie od wieku, jednakże statystycznie występuje  ona przede wszystkim u osobników, które osiągają dziesięć lat. Przede wszystkim, cukrzyca dotyka kastrowane samce, jednak rasa kota nie ma żadnego wpływu na pojawianie się choroby.

Jakie są ogólne zasady żywienia kociaków z cukrzycą?

Przygotowując jadłospis kociaka, u którego zdiagnozowano cukrzycę, przede wszystkim powinno się zmniejszyć spożycie produktów bogatych w węglowodany. Ich miejsce powinna zająć karma o wysokiej zawartości białka mięsnego. Jest to związane także z faktem, że koty są z natury drapieżnikami (mięsożercami), dlatego ich organizm nie jest przystosowany do przyswajania dużej dawki węglowodanów. Zdarza się, że wykluczenie ich z diety spowoduje nie tylko polepszenie stanu zdrowia i samopoczucia kociaka, ale także całkowite zaniknięcie objawów cukrzycowych. Weterynarz może z czasem zrezygnować z podawania dawek insulinowych.

Wybór pomiędzy suchą, a mokrą karmą

Właściciele kotów sprzeczają się, która z karm będzie lepsza dla cierpiącego na cukrzycę pupila. W niektórych źródłach pojawia się informacja, iż karmy wilgotne, zawierają w sobie mniejszą ilość szkodliwych dla kota węglowodanów, dlatego powinno się całkowicie rezygnować z karm suchych. W jeszcze innych źródłach pojawia się natomiast wzmianka o potrzebie rezygnacji z mokrego jedzenia na rzecz suchych smakołyków, ponieważ miękka forma pożywienia ma w krótszym czasie doprowadzać do wysokiego stężenia cukru we krwi. Nie warto na własną rękę eksperymentować, ale zdać się w tej kwestii na konsultacje lekarza weterynarii. Nagłe zmiany w sposobie żywienia u chorych na cukrzycę kociaków mogą powodować bowiem skoki poziomu cukru we krwi, a tym samym potrzebę zmian w dawkowaniu insuliny.