Trwa ładowanie proszę czekać ...

Typy cukrzycy u kotów

15 sierpnia 2016

Cukrzyca, występująca u kotów to długotrwała, nieuleczalna i bardzo groźna choroba. Właśnie dlatego, pozytywna diagnoza weterynarza powinna spowodować wiele zmian w sposobie karmienia naszego pupila. Ważne jest, by kontrolować jego zachowanie i styl życia, ponieważ choć nie będziemy w stanie go zupełnie wyleczyć, to będziemy w stanie znacznie poprawić jego samopoczucie i poprawić jakość jego życia.

Czym tak naprawdę jest cukrzyca?

Cukrzycą nazywamy przewlekłe schorzenie metabolizmu, które wprowadza zmiany w gospodarce węglowodanowej, tłuszczowej i kwasowo – zasadowej. Wszystkie dysfunkcje i upośledzenia organizmu wynikają ze spadku lub zaniku hormonu produkowanego przez trzustkę, a więc insuliny. To właśnie ona odpowiada za odpowiednie zarządzanie glukozą (cukrem) we krwi. Hormon ten jest przeciwieństwem glukagonu, który powoduje znaczne wzrosty cukru w organizmie.

W jaki sposób działa gospodarka cukrowa?

Insulina oddziałuje na komórki, które pobierają glukozę, zapewniającą odpowiednią wartość energetyczną dla całego organizmu. Dysfunkcja gospodarki insulinowej powoduje zatem wzrost glukozy we krwi, a w rezultacie, uniemożliwia jej transport pomiędzy komórkami. Gdy organizmowi zabraknie źródeł energii, będzie on próbował czerpać ją z innych rezerw (tłuszcze, białka), co będzie powodować systematyczny proces degradacji. Zbyt wielka ilość glukozy wydalana będzie więc w moczu.

Jakie typy kociej cukrzycy wyróżniamy?

- Insulinozależna typu 1, która występuje sporadycznie u czworonogów. Najczęściej przyczyną tej formy cukrzycy jest zapalenie trzustki i uwarunkowania dziedziczne, ponieważ występuje na skutek zmiany autoimmunologicznej organizmu zwierzęcia.

- Insulinozależna typu 2, która pojawia się dość często u kotów, zwłaszcza u otyłych i starszych samców. Rzadziej cierpią na nią samicę. Statystycznie, na odmianę tę zapadają koty pomiędzy ósmym, a trzynastym rokiem życia. Odmiana typu 2 wywołana jest przez wzrost amyloidu w trzustce, co wywołuje dysfunkcję w gospodarce insulinowej.

- Cukrzyca wtórna to typ, który stanowi przede wszystkim wynik terapii sterydowych i hormonalnych, zwłaszcza tych długoterminowych. Cukrzyca wtórna może występować zatem w parze z takimi zaburzeniami, jak: nadczynność tarczycy czy kory nadnerczy, akromegalia.