Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zwierzę i dziecko – jak to pogodzić?

17 października 2017

Zwierzątko jest marzeniem niejednego malucha. Dość łatwo jest ugiąć się pod namowami i prośbami, gdy dziecko marzy o takim przyjacielu. Rodzice powinni jednak stanowić tu głos rozsądku. Nietrudno jest kupić lub zaadoptować zwierzę, o wiele większe wyzwanie nadchodzi wraz z obowiązkami towarzyszącymi opiece nad nim. To, czy dziecko będzie w stanie im podołać zależy w dużej mierze od wieku dziecka, jego osobowości i od pomocy rodziców. Jakie zwierzątko odnajdzie się w domu, gdzie są dzieci?

Chomik

Chomiki mają więcej wymagań, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim potrzebują dużej przestrzeni, której nie mogą dzielić z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Czasem zdarza im się też gryźć, szczególnie w odpowiedzi na zbyt mocne pieszczoty. Dziecko jest w stanie samodzielnie opiekować się chomikiem, jednak musi rozumieć i respektować jego potrzeby.

Króliczek

Króliczki są małe i słodkie. Są też jednak bardzo wymagające higienicznie, a także inteligentne i skłonne do siania zniszczeń. Często gryzą kable i różne przedmioty w domu, a ich klatka wymaga bardzo regularnego sprzątania, inaczej zapach staje się przykry. Królik jest zwierzęciem dość kontaktowym, najczęściej nie gryzie i pozwala się z sobą zaprzyjaźnić, o ile dziecko nie próbuje zbyt natarczywie go głaskać.

Akwarium z rybami

To idealne wyjście dla dzieci z alergiami, które mimo to marzą o opiekowaniu się żywym stworzeniem. Akwarium powinno być duże, a gatunku rybek prawidłowo dobrane. By dobrze utrzymać akwarium, trzeba je regularnie czyścić i kpić porządny filtr wody. Dziecko może potrzebować pomocy w takim czyszczeniu. Akwarium jest także dość wymagające – świetnie sprawdzi się jako hobby dzieci spokojnych i sumiennych, wzmagając w nich dodatkowo regularność i obowiązkowość.

Pies i kot

Pies to marzenie niejednego dziecka, a zarazem zwierzę wymagające wielu poświęceń. Przede wszystkim, psa należy odpowiednio wychować. Trzeba także chodzić z nim na kilka spacerów dziennie, bez względu na pogodę. Świetnie sprawdzi się jako towarzysz spokojnego, wyrozumiałego i sumiennego dziecka, dodatkowo ucząc je odpowiedzialności. Koty są za to większymi indywidualistami, trudniej jest je nakłonić do zabawy czy współpracy z ludźmi. Nie zmienia to faktu, że są wspaniałymi zwierzętami, jeśli tylko odpowiednio się o nie dba.

Szczury i myszki

Sporą popularnością jako dziecięcy pupile cieszą się także szczurki i myszy. Są to zwierzęta, które dość chętnie pozwalają się obłaskawić, można się z nimi bawić i brać je na ręce. Wymagają jednak skrupulatnego czyszczenia klatki i zw względu na swoje niewielkie rozmiary – delikatności. Warto uwrażliwiać dziecko od samego początku na ryzyko zrobienia tak małemu pupilowi krzywdy.