Trwa ładowanie proszę czekać ...

Symptomy chorób układu krążenia u kota

15 sierpnia 2016

Symptomy chorób układu krążenia i serca u kotów, mogą występować w każdym wieku. U młodych kotów, w przedziale wiekowym od trzech do dwudziestu czterech miesięcy, są to najczęściej wady wrodzone, podczas gdy kotów starych i dojrzałych, występują najczęściej wady nabyte, jak chociażby popularna kardiomiopatia przerostowa (HCM).

Na co powinien zwrócić uwagę właściciel?

Niestety, choroby serca u kotków bardzo trudno wykryć, ponieważ początkowe objawy wskazywać mogą na bardzo wiele rozmaitych schorzeń. U chorego kotka, zaobserwować można apatię, osowiałość, osławienie organizmu i pogorszenie się apetytu, a w rezultacie utrata wagi. Zwierzak będzie także więcej spać.

Obserwujmy kociaka przy wysiłku fizycznym

Podobnie, jak u ludzi, cierpiących na choroby serca, u kociaków, nawet najmniejszy wysiłek będzie prawdziwym wyzwaniem. Spowodowany przez stres, aktywność fizyczną czy silne emocje, będzie powodować problemy z oddychaniem, a więc sapanie, wilgotny kaszel, krztuszenie i zadyszkę. Kot z otwartym pyszczkiem będzie głęboko oddychać przez kilka minut, a jego klatka piersiowa będzie widocznie się poruszać. Oczywiście, napad ten powinien po chwili ustąpić, a zwierzę będzie czuć się dobrze.

Co w dalszych stadiach chorób serca?

Zaawansowane fazy choroby powodować będą przede wszystkim zmiany w jamie brzusznej. Zbierać się tam będzie płyn, przez co wystąpić wodobrzusze, a więc wyraźne powiększenie linii brzusznej. Kot cierpieć będzie na dolegliwości układu pokarmowego, jak wspomniany wcześniej spadek łaknienia, a także wymioty i biegunka. Choć będzie tracić na masie ciała, ilość płynu gromadzącego się w układzie oddechowym i jamie brzusznej powodować będzie, że zwierzę będzie wydawać się „napuchnięte”.

Zmiany w układzie krwionośnym

Przy wszelkich schorzeniach układu krążenia, rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia skrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych. Zazwyczaj, powoduje to częściowy paraliż kończyn i zgon zwierzęcia. Skrzepy i zatory, najczęściej występujące, w wysokich odcinkach aorty (rozwidlenie tętnic biodrowych), są jedną z najczęstszych przyczyn zgonu kotów w przeróżnym wieku.