Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kardiologiczne badanie kota

15 sierpnia 2016

Wizyta w gabinecie weterynaryjnym do dla każdego zwierzęcia duży stres. Udając się więc do gabinetu kardiologicznego, gdzie lekarz weterynarii ma wykonać podstawowe badania, właściciel, jak i sam specjalista będą zastanawiać się, jak zminimalizować zdenerwowanie i polepszyć samopoczucie czworonoga. W kwestii diagnozy chorób sercowych, wymagany jest bowiem komplet wykonanych badań. Czasami, najlepszym rozwiązaniem okazuje się „sedacja”, a więc podanie zwierzęciu środków farmakologicznych, które mają je uspokoić. Owszem , samo pojęcie wydaje się dość niebezpieczne, jednak w rzeczywistości może sprawić, że kociak całkowicie się rozluźni. W wielu przypadkach, prawidłowe wykonanie badania nie jest możliwe bez podania środków uspokajających pacjentowi. Nie chodzi przecież o to, by badanie zrobić, ale by uzyskać miarodajne wyniki. Podobny problem pojawia się w momencie potrzeby pozbycia się sierści w niektórych miejscach – badanie echokardiograficzne kotów wymaga niejednokrotnie golenia. Właściciele czasem rezygnują z badań, nie biorąc pod uwagę bezpieczeństwa swoich czworonogów. Jasnym jest, że kilka „łysych plam” nie poprawi wyglądu kociaka, jednak może uratować mu życie, gdyby wykryto chorobę serca.

W jaki sposób rozpocząć więc wizytę?

Po uregulowaniu wszelkich formalności, a więc wypełnieniu dokumentacji, weterynarz może rozpocząć wywiad z właścicielem pacjenta. Niektóre pytania, które wydają się nam z pozoru błahe, mogą wiele powiedzieć specjaliście na temat stylu życia naszego kociaka, dlatego powinniśmy starać się odpowiadać na nie z największą uwagą.

Co po wywiadzie?

Kiedy weterynarz uzyska wszelkie niezbędne informacje, przejdzie do badania kociaka. Do standardowych badań zalicza się: sprawdzanie pulsu, błon śluzowych i „osłuchanie pacjenta”, by sprawdzić czy wszystkie podstawowe parametry są w normie. Jeśli cokolwiek wzbudzi wątpliwości lekarza, może zalecić wykonanie dodatkowych badań, a więc wykonanie prześwietlenia RTG klatki piersiowej i sprawdzenia, jak pracuje serce. Badanie takie wykonuje się na w pozycji leżącej na prawym lub lewym boku zwierzęcia. Popularnym badaniem jest także wykonywanie testów echokardiograficznych, o których wspomniano wcześniej. Echo serca, inaczej USG, umożliwia obserwację struktur serca w trakcie jego pracy.