Trwa ładowanie proszę czekać ...

Diagnozowanie i leczenie chorób serca u kotów

15 sierpnia 2016

Wszelkie przewlekłe schorzenia serca występują bardzo często u kotów, jednakże znacznie rzadziej, niż w przypadku psów. W znacznej liczbie wypadków, schorzenia te to choroby wtórne, nabyte, a nie wrodzone. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że choroby układu krążenia dotykają kotów, niezależnie od ich wieku, płci czy rasy, choć powszechnie wyróżnia się dwie szczególnie zagrożone grupy, a więc:

- młode kociaki, od wieku kocięcego (3 miesiące) do drugiego roku życia. Chodzi tutaj przede wszystkim o przypadki wrodzonych wad serca. Zdarza się, że w miocie pojawia się jedno kocię, które jest mniejsze i wyraźnie słabsze od pozostałych, gdyż wolniej się rozwija, mniej przybywa na wadze, a więcej czasu poświęca na sen. Może się jednak okazać, że z pozoru silniejszy osobnik, urodzony normalnie i rozwijający się prawidłowo, będzie wykazywać symptomy chorobowe.

- koty w wieku średnim oraz starsze. Wśród osobników tej grupy, zachorowanie wynika najczęściej z problemów z układem krążenia, jak chociażby kardiomiopatia przerostowa, a więc spowodowanych przez niedobór tauryny w codziennych posiłkach.

Jakich należy spodziewać się objawów?

W początkowych fazach choroby układu krążenia, zdiagnozowanie jest bardzo trudne. Właściciela powinno zaniepokoić jednak osłabienie zwierzęcia (apatia, utrata łaknienia, spadki masy ciała). Widać znaczne pogorszenie kondycji naszego kociaka, który męczyć się będzie przy nawet drobnych wysiłkach i w momentach znacznego podniecenia. Kot będzie z trudem oddychać i głośno dyszeć. Właściciel dostrzeże także wyraźne ruchy klatki piersiowej. Stan ten może trwać nawet kilka minut, zanim wszystko wróci do normy.

Gdy choroba będzie postępować...

Wielu weterynarzy diagnozuje choroby układu krążenia ze względu na występujące wodobrzusze, a więc jego wyraźne powiększenie. Wynika to ze zwiększania się ilości płynów w jamie brzusznej. Wraz z nim, występować mogą dolegliwości układu pokarmowego, jak: wymioty czy zmiany apetytu. Płyn zbierać się może także w okolicach klatki piersiowej. W skrajnych przypadkach może pojawić się paraliż kończyn (skrzepy kri) oraz obrzęk płuc (gromadzenie płynu w płucach powodujące duszności i mokry kaszel).