Trwa ładowanie proszę czekać ...

Alergie pokarmowe u kotów

15 sierpnia 2016

Alergia pokarmowa u kotów, podobnie jak u ludzi, może wywoływać wiele niepokojących symptomów. W zasadzie, obserwując niewłaściwe funkcjonowanie układu pokarmowego swojego pupila, właścicielowi powinna zapalić się przysłowiowa „czerwona lampka” i natychmiast powinien udać się po poradę do weterynarza.

W jaki sposób rozpoznawać i leczyć alergie pokarmowe?

Lekarz weterynarii pomoże zwierzęciu tylko wtedy, gdy uzyska wszelkie niezbędne informacje od opiekuna, który przez kilka dni powinien bacznie przyglądać się zwierzęciu. Jeśli rodzice kociaka lub inne kociaki z miotu cierpiały na problemy z alergiami pokarmowymi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że także nasz pupil będzie na nie cierpiał. Wynika to z podłoża genetycznego. Często, alergiczne zapalenie skóry może być mylone z reakcją alergiczną kociaków, jaka pojawia się przy pasożytach (pchły). Chcąc ustalić prawdziwą przyczynę choroby, powinno się więc w pierwszej kolejności dokonać zabiegów odpchlących, a więc pozbyć się pasożytów. Warto także wykluczyć występowanie takich chorób, jak: grzybica, niewydolność trzustki, alergie wziewne (środowiskowe) czy też świerzb.

Jakie trudności pojawiają się przy próbie rozpoznania alergii?

Alergię pokarmową u kotów nie jest łatwo zdiagnozować, ponieważ dość wiele czasu mija, nim pojawią się pierwsze objawy po spożyciu czynników alergenów. Zdarzają się przypadki, gdy kociaki całe życie spożywają karmę zbożową czy z kurczakiem, by nagle zacząć odczuwać nieprzyjemne objawy. Zdarza się, że śródskórne testy na obecność przeciwciał w danej karmie wystarczą, jednak nie zawsze zapewnią one wszystkie niezbędne odpowiedzi. W takich przypadkach, najlepszym rozwiązaniem okazuje się dieta eliminacyjna, w trakcie której właściciel będzie monitorować wszystko, co je jego pupil. Wiedzą tą powinien podzielić się z weterynarzem, który na bieżąco prowadzić będzie wszystkie niezbędne konsultacje. Ważne jest, by pozostali domownicy nie „przemycali” smakołyków, ponieważ cały proces będzie bezcelowy.

Jak leczyć i zapobiegać?

Kiedy już wiemy, z powodu jakich alergenów cierpi nasz kociak, powinniśmy absolutnie wykluczyć je z jego diety. Można wówczas zająć się bezpośrednim leczeniem objawów, o którym wspomniano wcześniej. Chcąc zapobiegać alergiom pokarmowym, powinno urozmaicać się dietę zwierzęcia, a nie stosować wciąż tych samych karm.