Trwa ładowanie proszę czekać ...

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

15 sierpnia 2016

Choroba alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, znacząco różni się od podrażnieniowego zapalenia skóry, ponieważ wywoływana jest poprzez czynniki immunologiczne. Oznacza to, że w przeciwieństwie do podrażnieniowego zapalenia skóry, pojawia się w odpowiedzi na czynniki, które nie cechują się jakimikolwiek właściwościami podrażniającymi. Przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów klinicznych, występuje wcześniej tzw. faza indukcyjna. Ta faza, uznawana za wstęp przed fazą pełnoobjawową, zazwyczaj trwa od pół roku do dwóch lat

Które z substancji powodują alergiczne kontaktowe zapalenie skóry?

Istnieje mnóstwo czynników, które mogą sprawić, że u naszego kociaka pojawi się alergiczne zapalenie skóry, jednak jednymi z najbardziej popularnych są: rośliny, lekarstwa. Do lekarstw szczególnie wywołujących wskazane wcześniej schorzenie zaliczyć można” neomocynę, gentamycynę, kanamycynę, spektomycynę, streptomycynę, tobramycynę, bacytracynę, glikokortykosteroidy, chlorheksydynę, nadtlenek benzoilu, klotrimazol, olejek drzewa herbacianego, balsam peruwiański, tiabendazol,a

oraz tretinoinę. Jeśli natomiast chodzi o rośliny, to przede wszystkim: chryzantemy, dalie, bluszcz, primulę, rośliny z grupy liliowatych, sosny oraz inne drzewa iglaste, mlecz, zwartnicę, kamelie, trzykrotki wężykowate, cedr. Nie można wreszcie zapomnieć, że skóra naszego pupila wrażliwa także będzie na sztuczne materiały i detergenty.

Jakich objawów należy się spodziewać?

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry objawia się podobnie, jak podrażnieniowe, a więc poprze zmiany grudkowe i rumienie, nieco rzadziej pęcherze. Zmiany te są na tyle wyrażne, że mocno odróżniają się na tle zdrowej skóry. U niektórych kociaków może pojawić się także, wysięk i strupy, miejscowych wyłysień czy przebarwień skóry. W parze z alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry mogą iść rónież inne zakażenia bakteryjne – najczęściej łojotokowe zapalenie skóry oraz malasezioza.

Jak poradzić sobie z wyleczeniem kota?

Przede wszystkim, należy postarać się o usunięcie czynnika uczulającego zwierzę, ponieważ w przeciwnym razie leczenie objawowe nie przyniesie pożądanych rezultatów. Następnie, stosować należy glikortykosteroidy.