Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dieta dla kotów z alergią

15 sierpnia 2016

Mnóstwo właścicieli kotów zastanawia się, w jaki sposób karmić swoje pupile, jeśli te cierpią na alergie. Sprawa wydaje się z pozoru prosta, a jednak taka nie jest, zwłaszcza iż właściciele kociaków nie są w stanie dokładnie określić, na co ich zwierzaki są uczulone. Warto sobie zdawałaś sprawę, że alergie dzielimy na dwa rodzaje: pokarmowe oraz środowiskowe. Pokarmowe to takie, które wywoływane są przez czynniki, znajdujące się w pożywieniu, natomiast środowiskowe to takie, które biorą się z czynników otoczeniowych, jak pyłki roślinne czy szkodliwe grzyby. W poniższym artykule będziemy skupiać się przede wszystkim na alergiach pokarmowych.

Co jeszcze należy wiedzieć o alergiach?

Rozróżnienie rodzaju alergii związane jest również z jej objawami. Jeśli występują symptomy naskórne czy problemy z układem oddechowym, nie jest wykluczone, że będzie to alergia pokarmowa. Istnieje bowiem mylne przekonanie, że objawy te zarezerwowane są dla alergii środowiskowych. Alergia pokarmowa ujawnić się może w okolicach szyi, karku i głowy czworonoga. Nierzadko będzie to łupież, wysypka czy drapanie się.

Objawy, które występują przy niemal każdej alergii pokarmowej to:

- wymioty i biegunka,

- obustronne zapalenie uszu,

- swędzenie i zmiany w okolicach pyszczka,

- łysienie kociaka.

Na co uczulony jest mój kociak?

Właścicielom doradza się najczęściej dokonanie diet eliminacyjnych. Na początek warto rozpocząć zdrową dietę od całkowitego wykluczenia tanich karm przetworzonych, ponieważ w swoim składzie zawierają mnóstwo potencjalnych alergenów. Ponadto, kociaki często cierpią na alergie na zboża, dlatego warto spróbować karme bez tego składnika. To właśnie zbożowe białka są statystycznie najpopularniejszym alergenem (kukurydza, pszenica, soja). Inny rodzaj białka, wywołujący kocie alergie, to białko hydrolizowane, które błędnie uznawane są za przeciwalergiczne. Niektóre koty nie powinny spożywać także niektórych białek mięsnych, jak kurczak, jaja czy wołowina. Karmy, bogate w te białka nie zawierają najczęściej czystego białka mięsnego, a jedynie odpady pochodzenia zwierzęcego, których niektóre kocie organizmy nie przyswajają.